Genel Bilgi

 • Akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeliyim?

  Yeni bir telefon satın almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken başlıca hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  1. Telefon Boyutu ve Ekran Tipi: Telefonların fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra birçok kişi için görünümleri de önemlidir. Ekranın çentikli ya da çerçeveli olması, ekranın ve buna bağlı olarak telefonun boyutu, telefonun inceliği ve ağırlığı gibi faktörler telefon görünümüne önemli ölçüde etki eder. Bu noktada telefon seçerken özellikle telefonun ekran boyutunu göz önünde bulundurmanızda fayda olabilir.

  2. Telefonların Kamera Kalitesi: Bilindiği gibi telefonlar günümüzde iletişim fonksiyonlarının dışında birçok farklı fonksiyona sahiptir. Bunlar arasında en önemlilerden bir tanesi de fotoğraf ve video çekim özelliğidir. Profesyonel kameranız olsa bile spontane fotoğraf çekimlerinde çok işe yarayan akıllı telefonların kamera özelliklerini de tercih yaparken göz önünde bulundurabilirsiniz. Burada sadece kameranın piksel değeri değil, diyafram açıklığı ve gece modunun olup olmadığı gibi kriterleri değerlendirebilirsiniz. Ayrıca video kayıt yaparken kaç kare ile kayıt yaptığı da videoların kalitesini doğrudan etkilediği için kamera değerlendirmesinde bunu da unutmamak gerekiyor.

  3. RAM Kapasitesi: Akıllı telefonlar farklı ihtiyaçlara yönelik olarak gün içerisinde epey yoğun kullanılıyor. Bu yüzden uzun vadede akıllı telefonların kullanımındaki akıcılığı, donma gibi problemlere sahip olmaması önemlidir. Akıllı telefonun hızını ve akıcılığını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de RAM kapasitesidir. Bu yüzden akıllı telefon seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de RAM kapasitesinin yüksek olmasıdır. Günlük kullanımlar için genel olarak 2 GB RAM yeterli görülürken; daha geniş kapsamlı kullanımlarda genel olarak 4 GB RAM ve üzeri telefonlar tercih ediliyor. Günümüzdeki amiral telefon modelleri daha çok 6 GB RAM ve üzeri belleğe sahipler.

  4. Şarj Süresi ve Batarya Boyutu: Akıllı telefonlar gün içerisinde çok sık bir şekilde kullanılıyor.İletişim kurmanın yanı sıra film ve video izlemek, müzik dinlemek, internette gezinmek gibi pek çok işlevin kullanılması şarjın normalden daha hızlı bitmesine sebebiyet veriyor. Bu yüzden ikinci el ya da sıfır telefon alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de telefonun şarj süresi ve batarya ömrüdür. Hızlı şarj özellikli telefonlar, özellikle acil durumlarda telefon şarj oranının hızlı bir şekilde yükselmesini sağlar. Batarya boyutunun yüksek olması ise telefon şarjının daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Bu yüzden telefonu gün içinde fazla kullanıyorsanız o zaman telefon batarya kapasitesinin yüksek olduğu modellere bakabilirsiniz. Yeni çıkan akıllı telefon modellerinde 4000 mAh., 4500 mAh., 5000 mAh. ve 6000 mAh. gibi batarya seçenekleri bulunmaktadır.

  5. Depolama Alanı: Satın alacağınız telefonun depolama alanı, telefon alırken göz önünde bulundurulması gerekenler arasında yer almaktadır. Her ne kadar telefon ilk alındığında depolama alanı sorun oluşturmasa da, telefona kayıtlı dosya miktarı ilerleyen dönemlerde arttıkça depolama alanı dolabilir. Yeni çıkan telefonların kapasitesi genelde 64GB ve üzerinde olmaktadır. Bu yüzden özellikle kullandığı uygulama sayısı fazla olan, bolca fotoğraf ve video çeken kullanıcıların depolama alanı yüksek olan telefon modelleri arasından tercih yapmaları daha iyi olacaktır.

  6. Fiyat - Performans Dengesi: Turkcell.com.tr’de inceleme yaparken onlarca farklı telefon modeli arasından filtreleme yaparak seçeneklerinizi daraltabilirsiniz. Belirlediğiniz bütçe aralığındaki telefon modellerini seçebilir ve performans değerlerini karşılaştırabilirsiniz. Böylelikle sizin için öncelikli olan özelliklere sahip telefonlar arasından seçim yapmanız daha kolay hale gelebilir.

  7. Kullanıcı Yorumları: Yeni bir telefon satın alırken araştırma yapmanız kafanızdaki soru işaretlerinin gitmesine yardımcı olabilir. Satın almak için belirlediğiniz telefon modeli hakkında yapılan kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz. Turkcell.com.tr’de yer alan akıllı telefon modellerinin altında birçok kullanıcı yorumu yer almaktadır. Gerçek kullanıcıların yaptığı bu yorumlar sayesinde merak ettiğiniz soruların birçoğuna yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca ürünlerin altına yorum yaparak direk soru da sorabilirsiniz. Böylece o ürünü kullanan kullanıcılar sizin yorumunuza doğrudan cevap verebilirler. Böylelikle satın almayı düşündüğünüz telefon modelini halihazırda bir süredir kullanan kişilerin yaşadığı deneyimler hakkında bilgi sahibi olabilir; telefon modeli ile ilgili öngörüler oluşturabilirsiniz.

  Bu içerik size yardımcı oldu mu?

  Evet Hayır
 • Kampanyada seçtiğim telefonda sorun yaşanması durumunda ne yapılmadır?

  Cihazınızı satın almış olduğunuz Turkcell İletişim Merkezine götürmeniz gerekmektedir. Cihazınızı garanti kapsamındayken servise götürdüğünüz takdirde ve kullanıcı hatası yoksa herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

  Bu içerik size yardımcı oldu mu?

  Evet Hayır
 • Cihazımın garanti süresi ne kadardır?

  Cihaz sözleşmeniz başladığı veya peşin cihaz alımı gerçekleştiği andan itibaren cihazınız 2 yıl garantilidir.

  Bu içerik size yardımcı oldu mu?

  Evet Hayır
 • Cihazımı tamire verdim kaç günde tamir edilmektedir?

  Arızalı cihazınızı Turkcell İletişim Merkezine teslim ettikten sonra yaşadığınız soruna bağlı olarak en erken 7 en fazla 15 iş günü içerisinde tamir edilip cihazınız size teslim edilmektedir. (Greycom tarafından tamir edilecek olan Apple marka cihazlar ve/veya ürünler için bu süre değişkenlik gösterebilir). Tamir edilen cihaz ile ilgili sizlere sms ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bu süreye müteakip 30 (otuz) gün içinde aranmayan cihazlar ve/veya ürünlerden TİM noktası sorumlu değildir.

  Bu içerik size yardımcı oldu mu?

  Evet Hayır
 • Cihazımı tamire verdim sorunla ilgili bana bilgi verilecek mi?

  Cihazınız teknik servise teslim edildikten sonra yaşanan sorunun tesbit edilmesiyle birlikte ilgili teknik servis tarafından yapılacak işlem hakkında size bilgi verilmektedir. Herhangi ücretli parça değişiminde, arıza kaydı açarken vermiş olduğunuz numara ile tarafınıza ulaşıp onay alınacaktır.

  Bu içerik size yardımcı oldu mu?

  Evet Hayır
 • Cihaz alımı esnasında nelere dikkat etmeliyim?

  Cihaz alımı esnasında, satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz mağazadan çıkmadan, kutuyu açıp cihazı kontrol ederek almanız gerekmektedir. Oluşabilecek herhangi bir şikayet olması durumunda anında müdahale yapılabilmesi için bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Bu içerik size yardımcı oldu mu?

  Evet Hayır
 • Cihazımı teknik servise gönderirken ne yapmalıyım?

  Turkcell İletişim Merkezi aracılığıyla, cihazınızı teknik servise gönderirken tamir sürecinizin daha kısa sürede tamamlanabilmesi için;

  • Teknik servise gönderilecek cihazlarda, yapılacak işleme göre bilgilerin silinebileceğinden dolayı yedekleriniz alındıktan sonra teknik servise gönderilmelidir.
  • Cihazınızdaki kilit kodu/desen kilidi kaldırılarak gönderim yapılmalıdır.
  • ACT açılan APPLE cihazlarda, teknik servise gönderilmeden muhakkak find my device/cihazımı bul seçeneği KAPALI duruma getirilmelidir.
  • ACT açılan ANDROİD cihazlarda, teknik servise gönderilmeden Google hesabından çıkış yapılmalıdır.
  • Teknik servise gönderilecek cihazınız için bayi tarafından kayıt açılırken, cihazınızın ön/arka ve yan kısımlarına ait resimlerinin alındığından emin olmanız gerekmektedir.

  Bu içerik size yardımcı oldu mu?

  Evet Hayır
Sayfayı kaydırın