Çevre ve Sürdürülebilirlik

Daha sürdürülebilir bir dünya ve çevre için çalışıyoruz!

Çevre ve Sürdürülebilirlik

Kaplumbağalar korumamız altında
Turkcell, yedi türünden ikisi adamızın ziyaretçisi olan deniz kaplumbağalarının korunmasını destekliyor, ülkemizin önemli bir değerine sahip çıkıyor. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi, ışık kirliliğinin artması sebebiyle nesilleri tükenme tehdidi altında olan kaplumbalağaları hayata tutundurmak amacıyla Kaplumbağaları Koruma Derneği ve Çevre Dairesi iş birliği ile 2000 yılından itibaren Akdeniz’in önemli yumurtlama alanlarından birisi olan Alagadi sahilinde, deniz kaplumbağalarıyla ilgili bilgilendirme eğitimi veriliyor. Sahil temizliği sonrası, her yıl düzenlenen etkinliklerle birlikte adamızın ziyaretçisi olan kaplumbağaları “Minik Adımlarla” yeni hayatlarına uğurlanıyor.


Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali


Kuzey Kıbrıs Turkcell, Vadili köyünde 29 Nisan 2019 tarihinde 10 dönümlük bir arazi üzerine Güneş Enerji Santrali’nin açılışını gerçekleştirdi. Kuzey Kıbrıs Turkcell ülkemizde Güneş Enerji Santrali’nin açılışını gerçekleştirerek, alanında KKTC’de ve Turkcell Grup şirketleri içerisinde de Güneş Enerji Santrali olan ilk şirket oldu. Kuzey Kıbrıs’ta devredeki 8’inci büyük güneş enerji santrali olan yatırım, 2.500 adet yüksek verimli panel ile 9 adet santral tipi inverterden oluşmaktadır.

Toplam maliyeti yaklaşık olarak 6 Milyon Türk Lirasını bulan Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali, 900 kWp gücünde olup, orta gerilim üzerinden şebekeye verilecek olan tahmini enerji üretiminin yılda 1.510.918 kWh saat olarak gerçekleşmesini ve doğaya 906,481 kg‘lık karbon emisyonunun salınımının engellenmesi öngörülmektedir. Tesis, yaklaşık 200 evin enerji ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip olup, KIB-TEK şebekesindeki talep yükünün hafifletilmesine ve bölgedeki enerji kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır.
Kuzey Kıbrıs Turkcell, Yenilenebilir Enerji Sertifikası I-REC ile yeşil enerji kullandığını uluslararası ortama taşıdı


Kuzey Kıbrıs Turkcell, uluslararası bir sertifika olan Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) alarak bu sertifikaya sahip alanında tek operatör oldu.
I-REC ile elektriğin yenilenebilir enerji ile üretildiği belgelenmiş oldu. Kuzey Kıbrıs Turkcell, I-REC sertifikası almaya hak kazandı. Yıllardır sürdürülebilir çevre misyonu ile hareket ederek birçok proje üreten Kuzey Kıbrıs Turkcell, böylelikle enerji tüketimini karbon salınımı olmadan ürettiğini belgelediği Yenilebilir Enerjisi Sertifikası’nın (I-REC) sahibi oldu.

Farkındalık çalışmaları: "Mikroplastiklerin çevreye zararı” kamu spotu
Kuzey Kıbrıs Turkcell her yıl Dünya Çevre Günü’nde önemli mesajlar vermektedir. Bu yıl da Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir kamu spotu hazırlamıştır.
“Plastik” teması ile çekilerek yayınlanan kamu spotunda, çevre konusunda toplumsal duyarlılığın artarak devam etmesi, gelecek nesillere yaşanılabilir, sağlıklı, yeşil ve temiz bir dünya bırakmak için mesajlar veriliyor. Kamu spotunda denizlerdeki atıkların deniz canlıları tarafından besin olarak alınıp bunun gıda zinciri boyunca ilerleyerek insanlara kadar ulaşabildiği anlatılıyor. Ayrıca topraktaki mikro plastiklerin de toksik kimyasallara dönüşerek bitki örtüsünden su kaynaklarına kadar geniş bir alana yayılıp, doğal yaşamı ve insan sağlığını tehdit ettiği belirtiliyor. Tüm bunların insan yaşamını tehdit ettiğinin vurgulandığı kamu spotunda plastik ve poşet kullanımını azaltılması, onun yerine geri dönüştürülebilir veya doğada çözünebilir seçeneklerin kullanılması öneriliyor.
Kamu spotuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=tIRDObgy5GY


Sayfayı kaydırın