Sağlık

Sağlıkta ülkemize büyük hizmet; Tele Sağlık Platformu

Sağlık

TELE SAĞLIK PLATFROMU

Sağlık Bakanlığı, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliği ile kurulan Tele Sağlık Platformu, Covid-19 salgını nedeni ile hastanelerde oluşabilecek yoğunluğu azaltmak, halkımızı, doktor ve sağlık çalışanlarını korumak, aynı zamanda halkımıza hastaneye gitmeye gerek kalmadan belli ölçüde sağlık hizmeti sunabilme amacını taşıyan bir sosyal sorumluluk projesidir. Tele Sağlık sistemi, hastanede fiziki olarak sunulacak poliklinik hizmetlerine destek niteliğinde olacaktır. Tele Sağlık platformu ile sunulan çözüm, Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından sosyal sorumluluk çerçevesine ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Tele Sağlık Platformu Nedir?


Tele Sağlık platformu, hastanın çağrı merkezini arayarak randevu almasını, randevuların doktorların ajandasına işlenmesini, doktor ve hasta arasında yapılacak olan görüşmenin uzaktan görüntülü olarak gerçekleştirilmesini sağlayan bir platformdur.

Hastaların ihtiyaç duydukları branştan 0533 878 1022 numaralı çağrı merkezini arayarak Akıllı Randevu Sistemi üzerinden randevu almalarının akabinde randevularının gün ve saatinde ilgili doktor ile görüşmeleri uzaktan görüntülü konuşma şeklinde BiP uygulaması üzerinden gerçekleştirilecektir. BiP anlık mesajlaşma sistemi, WEB üzerinden çalışan ve masa üstü bilgisayardan, mobil telefonlarla görüntülü konuşma yapma imkanı veren, Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir altyapıdır.

Tele Sağlık platformu, BiP anlık mesajlaşma hizmetinin WEB üzerinden görüntülü görüşme yapabilme yeteneği, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yazılım geliştirme gücü ile Akıllı Randevu Sistemi, Kuzey Kıbrıs Turkcell çağrı merkezi hizmeti ile birlikte, mobil ve sabit iletişim güçlerinin bir araya gelmesi ile çok kısa bir süre içerisinde hayata geçirilmiştir. Bu platform üzerinden Akıllı Randevu Sistemi vasıtası ile alınan randevu detayları (randevu günü ve saati, hastanın şikayeti, hastanın iletişim bilgileri) ekranda görülebilmekte ve hastanın sisteme kaydedilen telefonuna ulaşılarak görüntülü görüşme BiP WEB üzerinden başlatabilmektedir.

Tele Sağlık Üzerinden Hangi Branşlarda ve Hangi Gün/Saatlerde Hizmet Verilecek?
Tele Sağlık hizmeti kapsamında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastanelerinde ilk etapta toplamda 7 branş için randevu verilecektir. Tele Sağlık kapsamında; Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde Onkoloji, Kulak Burun Boğaz ve Nefroloji, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ise Genel Cerrahi, Dahiliye, Kardiyoloji ve Çocuk Polikliniği branşlarında hizmete başlanmıştır.

Tele Sağlık hizmeti kapsamında ilk etapta tatil günleri hariç randevular, hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında 0533 878 1022 numaralı çağrı merkezi üzerinden, 15 dakika aralıklarla sisteme tanımlanarak branş bazında verilecektir.

Acil durumlar için bu hat üzerinden hizmet verilmeyecektir. Acil bir durumu olan hastaların hastaneye başvurması gerekmektedir.

KAN BANKASI

Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını, hiçbir karşılık beklemeden kan bağışı yapan gönüllülere borçlu olduğunu biliyoruz.Ülkemizde de kan verilmesi önemli bir ihtiyaç ,bu ihtiyaçtan yola çıkarak kan verme alışkanlığını geliştirmek ve acil ihtiyaç anında kolay ulaşılmasını sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz “Kan Donörü Veri Bankası’’nı oluşturduk.

 

COVİD-19 RUHSAL DANIŞMA HATTI

Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde ruhsal desteğe ihtiyaç duyan bireylere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkılarıyla önemli bir iş birliği gerçekleşti. Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde ruhsal desteğe ihtiyaç duyan bireylere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkılarıyla önemli bir iş birliği gerçekleşti. Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkılarıyla devreye alınan “Covid-19 Ruhsal Danışma Hattı” hizmeti çerçevesinde Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde görevli erişkin psikiyatristleri, çocuk ve ergen psikiyatristleri ve klinik psikologlardan 7 gün 24 saat destek sağlandı. 

Sayfayı kaydırın